Propozycja

Jak uniknąć przedawnienia faktur z 2022 r.? Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców

05 grudzień 2024, 09:50 Czwartek
Jak uniknąć przedawnienia faktur z 2022 r.? Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców limit_size

Już 31 grudnia przedawnią się nieopłacone faktury wystawione w 2022 r. Zegar tyka, czasu na odzyskanie pieniędzy zostało naprawdę niewiele. Przedsiębiorcy mogą jednak wstrzymać bieg przedawnienia i odzyskać zablokowane środki. Wystarczy, że przed końcem roku skierują zaległe faktury wprost z platformy księgowej Bizin do windykacji online i za pośrednictwem negocjatorów z firmy Kaczmarski Inkasso zawrą ugodę z dłużnikiem.

Koniec roku to ważny moment dla przedsiębiorców, którzy wystawili faktury w 2022 r., a nie otrzymali za nie zapłaty. Jeśli nie podejmą żadnych działań, dokumenty się przedawnią. Oznacza to, że stracą możliwość dochodzenia należności w sądzie.

Czym jest przedawnienie faktur?

Przedawnienie to określony prawem termin, po którym wierzyciel nie będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed sądem. Choć dług formalnie nie znika, dłużnik będzie w stanie uchylić się od zapłaty, powołując się na przedawnienie. W przypadku działalności gospodarczej termin ten wynosi zazwyczaj dwa lata i jest liczony od dnia, w którym należność stała się wymagalna. Ważne jest to, że liczy się rok kalendarzowy, a nie dwa pełne lata liczone od terminu wymagalności.

Według przepisów prawa płatności z faktur wystawionych w 2022 r., niezależnie czy mają datę np. styczniową czy listopadową, przedawnią się z końcem 2024 r. Dotyczy to m.in. umów sprzedaży, świadczenia usług i o dzieło.

Przykład

  • Przedsiębiorca sprzedał towar 20 lipca 2022 r., płatność miała nastąpić 20 sierpnia 2022 r.  Faktura ta przedawni się 31 grudnia 2024 r.

Uwaga!

  • W branży transportowej okres przedawnienia wynosi rok, a dla przewozów międzynarodowych – rok i trzy miesiące.

Czego się wystrzegać?

Zdecydowanie należy unikać biernej postawy, licząc, że dłużnik sam z siebie ureguluje należność. Praktyka Kaczmarski Inkasso w obsłudze firm z sektora MŚP pokazuje, że niepłacenie przez kontrahentów bywa celowym działaniem, obliczonym na to, że wierzyciel nie podejmie żadnych kroków i pozwoli na przedawnienie długu.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

W jaki sposób uniknąć przedawnienia?

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie przedawnienia faktur jest skierowanie ich do windykacji polubownej i zawarcie ugody z dłużnikiem. Wystarczy, że dłużnik uzna swoje zobowiązanie i podpisze odpowiedni dokument przed końcem 2024 r., a bieg przedawnienia zostanie przerwany. Ważne, aby przedsiębiorcy działali szybko, ponieważ negocjatorzy potrzebują nieco czasu na rozmowy z dłużnikiem. Listopad i grudzień to ostatni dzwonek, aby odzyskać należności z faktur wystawionych w 2022 r.

Co daje zawarcie ugody?

Podpisanie ugody z dłużnikiem to najważniejszy krok, który pozwala przerwać bieg przedawnienia. Ugoda, w której dłużnik uznaje swoje zobowiązanie, daje przedsiębiorcy więcej czasu na odzyskanie należności i może być korzystniejszym rozwiązaniem niż postępowanie sądowe. Taka forma rozwiązywania sporów jest nie tylko szybsza, ale również tańsza i mniej formalna.

Jak skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej?

Skierowanie faktury do windykacji jest proste i nie wymaga zaangażowania ze strony przedsiębiorcy.

  1. Zaloguj się na swoje konto w Bizin.
  2. Wybierz faktury z 2022 r., których klienci nie zapłacili.
  3. W kilku łatwych krokach przekaż je do windykacji wprost z systemu księgowego. Resztą zajmie się Kaczmarski Inkasso, firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w dochodzeniu należności dla przedsiębiorców.
  4. Do 31 grudnia 2024 r. za pośrednictwem profesjonalnego negocjatora podpisz z dłużnikiem ugodę, w której uzna on Twoje roszczenie.
  5. Oczekuj spłaty zaległości na Twoim koncie.

Opinie naszych klientów

48 454
zadowolonych
klientów

BizIn.pl