Propozycja

CIT-8 - to warto wiedzieć

07 marzec 2025, 12:28 Piątek
CIT-8 - to warto wiedzieć limit_size
fot. fot. pixaby.com/CC creative commons

Po zakończeniu każdego roku podatkowego podatnicy zobowiązani są do złożenia rocznego zeznania z tytułu uzyskanych w poprzednim roku przychodów. W dzisiejszym artykule Bizin.pl przyjrzymy się bliżej temu kto musi składać roczne zeznanie CIT-8. 

Kogo obowiązuje CIT-8? 

Zeznanie roczne CIT-8 dotyczy takich podmiotów, jak:

  • osoby prawne, na przykład spółki z o.o. i akcyjne, stowarzyszenia, spółdzielnie;
  • spółki kapitałowe w organizacji, czyli na etapie od zawarcia umowy spółki do uzyskania wpisu w rejestrze przedsiębiorców;
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem podmiotów bez osobowości prawnej;
  • spółki komandytowe;
  • spółki komandytowo-akcyjne;
  • spółki niemające osobowości prawnej z siedzibą lub zarządem w innym kraju, jeżeli zgodnie z przepisami podatkowymi tego innego państwa są traktowane jako osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych wybrane grupy podatników zostały zwolnione od obowiązku składania zeznania rocznego CIT-8 - należą do nich m.in. jednostki skarbu państwa, organizacje międzynarodowe oraz organizacje kościelne.

Obowiązujące stawki CIT-8

Podatkiem CIT opodatkowane są wszystkie dochody uzyskane przez osoby prawne. Dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania za dany rok, który podlega rozliczeniu. W niektórych przypadkach opodatkowaniu podlegają także dywidendy oraz odsetki z tytułu nieuregulowanych w terminie należności. Podatek CIT płaci się w oparciu o dwie stawki:

  • 19% – dotyczy dochodów uzyskanych na zasadach ogólnych, także z tytułu dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP oraz od dochodów zagranicznych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP;
  • 9% – dotyczy dochodów uzyskanych na zasadach ogólnych, wyłączając dochody ze źródeł innych niż zyski kapitałowe wskazane w ustawie o CIT.
POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Rozliczanie zaliczek CIT 

Podatek w trakcie roku jest regulowany w formie zaliczek miesięcznych lub kwartalnych, do 20. dnia kolejnego miesiąca następującego bezpośrednio po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego.

W CIT-8 dokonuje się całościowego rozliczenia podatku, który wpłacony został w trakcie roku, porównując do tego, który na podstawie rocznego zestawienia wychodzi do zapłaty. Wówczas uregulowaniu podlega podatek wyliczony na podstawie sporządzonego zeznania rocznego CIT-8 pomniejszonego już też na poziomie zeznania o wpłacony w trakcie roku podatek.

Kiedy należy złożyć zeznanie CIT-8?

Podatnicy rozliczający się za pomocą CIT-8 są zobowiązani złożyć deklarację oraz zapłacić podatek z niej wynikający w terminie 3 miesięcy, licząc od końca roku podatkowego, za który zeznanie jest składane. Złożenie zeznania jest możliwie jedynie w formie elektronicznej z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego.

Zeznanie należy złożyć w odpowiednim ze względu na siedzibę działalności urzędzie skarbowym. Adres siedziby ustala się na podstawie rejestru KRS, statutu lub umowy, bądź w przypadku zmiany siedziby firmy w trakcie roku podatkowego – ze względu na adres siedziby w ostatnim dniu roku. W przypadku podmiotów posiadających oddział w Polsce spółkę reprezentującą podatkową grupę kapitałową lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej (przy osiąganiu przychodów netto min. 5 mln euro) zeznanie składa się w jednym z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. 

Zobowiązanie z tytułu CIT-8 reguluje się w formie przelewu lub przekazu pocztowego ze wskazaniem podmiotu oraz przedmiotu płatności (CIT-8 i dany rok) na konto odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie 3 miesięcy, licząc od końca danego roku podatkowego, którego rozliczenie dotyczy.

Opinie naszych klientów

48 972
zadowolonych
klientów

BizIn.pl