Propozycja

Kto może korzystać z preferencyjnej stawki VAT?

27 marzec 2025, 11:56 Czwartek
Kto może korzystać z preferencyjnej stawki VAT? limit_size
fot. fot. pixaby.com/CC creative commons

Preferencyjna stawka 9% CIT to opcja opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przez podatników nim objętych. Dotyczy ona małych podatników albo tych, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności. W dzisiejszym artykule Bizin.pl przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje na temat preferencyjnej stawki CIT. 

Preferencyjna stawka CIT

W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek od dochodów wynosi 19% podstawy opodatkowania lub 9% podstawy opodatkowania od przychodów innych niż z zysków kapitałowych – w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Podstawową stawką CIT jest zatem 19% obliczane od podstawy opodatkowania czyli dochodu. Niektórzy podatnicy mogą jednak stosować stawkę 9% CIT. Należą do nich mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności, jednak nie we wszystkich przypadkach.

Mały podatnik CIT ma możliwość stosowania kwartalnego rozliczenia podatku dochodowego oraz jednorazowej amortyzacji środków trwałych do 50 000 EUR, a także zastosowanie stawki 9% CIT. Ponadto stawkę preferencyjną CIT podatnik może zastosować już w momencie obliczania zaliczek miesięcznych lub kwartalnych na podatek dochodowy CIT. Przekroczenie limitu małego podatnika spowoduje obowiązek użycia stawki 19% CIT od obliczonej podstawy opodatkowania.

Spółki kapitałowe a 9% CIT

Nie wszystkie nowo utworzone spółki kapitałowe będące podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych mogą skorzystać z obniżonej stawki 9% CIT. Jednym z takich przypadków jest spółka dzielona.
Istotą podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot. Podział spółki poprzez wydzielenie dokonany w roku podatkowym, w którym dokonano podziału oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, będzie skutkował tym, że w tych latach spółka nie będzie mogła zastosować preferencyjnej stawki 9% CIT.

Innym przypadkiem spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem CIT, który nie może użyć stawki 9% do opodatkowania dochodów z działalności, jest spółka, która wniosła tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:
uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł  lub składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

Jeżeli więc spółka podlegająca opodatkowaniu podatkiem CIT dokona wniesienia wkładu do innego podmiotu w postaci uprzednio prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa albo zorganizowanej część tego przedsiębiorstwa, albo składników majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro to spółka wnosząca wkład do tego przedsiębiorstwa nie będzie mogła zastosować preferencyjnej stawki 9% CIT w roku podatkowym, w którym wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym. 

Stawki 9% CIT nie zastosuje również spółka podlegająca opodatkowaniu podatkiem CIT, która w roku podatkowym, w którym wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym wniesie wkład do innego podmiotu w postaci składników majątku uzyskanych przez spółkę wnoszącą ten wkład w wyniku likwidacji innych podatników jeżeli ta spółka posiadała akcje tych innych likwidowanych podatników.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Nowy podatnik a preferencyjna stawka CIT

Niektóre nowo utworzone spółki będące podatnikiem podatku dochodowego CIT nie mogą skorzystać ze stawki 9% CIT. Chodzi o utworzenie spółek w wyniku wystąpienia konkretnych zdarzeń, o których w ustawie o CIT. Sytuacje, w których nowo utworzona spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego CIT nie będzie mogła zastosować stawki 9% to:

  • Podatnik podatku dochodowego CIT został utworzony w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę;
  • Podatnik podatku dochodowego CIT został utworzony w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną;
  • Podatnik podatku dochodowego CIT został utworzony przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo zorganizowaną część przedsiębiorstwa, albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł;
  • Podatnik podatku dochodowego CIT został utworzony przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, wnoszące tytułem aportu (wkładów niepieniężnych) na poczet kapitału utworzonego podatnika składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników;
  • Podatnik podatku dochodowego CIT został utworzony przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, albo zorganizowana część przedsiębiorstwa, albo  składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Opinie naszych klientów

48 972
zadowolonych
klientów

BizIn.pl