Propozycja

Obowiązek dokumentacyjny dla platform sprzedażowych - najważniejsze informacje

09 październik 2024, 14:39 Środa
Obowiązek dokumentacyjny dla platform sprzedażowych - najważniejsze informacje limit_size
fot. fot. pixaby.com/CC creative commons

Z początkiem lipca 2024 zaczęły obowiązywać nowe przepisy stanowiące o obowiązku raportowania przez operatorów platform sprzedażowych będące implementacją unijnej dyrektywy DAC7. W dzisiejszym artykule Bizin.pl wyjaśniamy wszystko na temat nowego obowiązku dokumentacyjnego dla platform sprzedażowych.

Kto otrzymał obowiązek dokumentacji platform sprzedażowych

Zgodnie z ustawą o wymianie informacji podatkowych, raportujący operator platformy przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej zbiorczą informację o sprzedawcach podlegających raportowaniu za okres sprawozdawczy, zwaną „informacją o sprzedawcach”, w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w którym raportujący operator platformy zidentyfikował sprzedawcę jako sprzedawcę podlegającego raportowaniu.

Nowo wprowadzone przepisy zawierają wiele nowych pojęć, które zostały wyjaśnione w ustawie, np. platforma która została zdefiniowana jako:

  • oprogramowanie, w tym strona internetowa albo jej część,
  • aplikacje, w tym aplikacje mobilne które są dostępne dla użytkowników i umożliwiają sprzedawcom łączność z innymi użytkownikami w celu wykonywania, bezpośrednio lub pośrednio, stosownej czynności na rzecz tych użytkowników, a także ustalenia dotyczące poboru i wypłaty wynagrodzenia z tytułu stosownej czynności.

Raportowanie dotyczy działalności sprzedawców podlegających raportowaniu. Jest to aktywny sprzedawca niebędący wyłączonym sprzedawcą, który jest rezydentem w państwie uczestniczącym lub udostępnił nieruchomość położoną w państwie uczestniczącym. Zgodnie z tym obowiązek raportowania nie obejmuje wyłączonych sprzedawców. W myśl ustawy o wymianie informacji pojęcie wyłączonego sprzedawcy oznacza sprzedawcę będącego:

  • rządem państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium,
  • jednostką terytorialną niższego szczebla państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium, w tym stanem, prowincją, okręgiem lub gminą,
  • agencją lub instytucją państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium będącymi w całości własnością danego państwa lub terytorium,
  • agencją lub instytucją będącymi w całości własnością rządu lub jednostki terytorialnej,
  • podmiotem, którego akcje są przedmiotem regularnego obrotu na regulowanym rynku papierów wartościowych, lub podmiotem powiązanym podmiotu, którego akcje są przedmiotem takiego obrotu;
  • podmiotem, któremu operator platformy umożliwił w okresie sprawozdawczym wykonanie ponad 2000 stosownych czynności dotyczących udostępnienia nieruchomości wchodzących w skład grupy obiektów;
  • któremu operator platformy umożliwił w okresie sprawozdawczym wykonanie mniej niż 30 stosownych czynności dotyczących sprzedaży towarów, jeżeli łączne wynagrodzenie w tym okresie na jego rzecz nie przekroczyło równowartości 2000 euro.

Raportowaniem nie są objęte podmioty dokonujące handlu na portalach aukcyjnych, jeżeli dokonały mniej niż 30 transakcji, a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło równowartości 2000 euro. 
Wynagrodzenie oznacza zapłatę, w dowolnej formie, pomniejszoną o składki, opłaty, prowizje lub podatki zatrzymane lub pobrane przez operatora platformy, dokonaną lub uznaną na rzecz sprzedawcy w związku z wykonywaniem stosownej czynności, jeżeli wartość pieniężna tej zapłaty jest znana operatorowi platformy albo operator platformy jest w stanie ustalić tę wartość w rozsądny sposób. 

Obowiązkowi raportowania podlegają sprzedawcy dokonujący konkretnych czynności, które są określone w ustawie jako tzw. czynności stosowne do których należy:

  • udostępnienie nieruchomości, ich części, w tym pomieszczeń przynależnych, lub udziału w nieruchomościach;
  • usługę świadczoną osobiście obejmującą pracę wykonywaną w trybie zadaniowym lub czasowym przez osobę fizyczną działającą niezależnie albo na rzecz lub w imieniu podmiotu, wykonywaną na żądanie użytkownika online lub fizycznie offline po umożliwieniu jej wykonania za pośrednictwem platformy;
  • sprzedaż towarów;
  • udostępnienie środka transportu z wyjątkiem czynności wykonywanej przez sprzedawcę będącego pracownikiem raportującego operatora platformy lub podmiotu powiązanego raportującego operatora platformy.

Obowiązek raportowania nie obejmuje wyłącznie sprzedawców dokonujących sprzedaży towarów, ale również sprzedawców oferujących usługi. 

Kontrola przestrzegania obowiązków sprawozdawczych

Szef KAS sprawuje nadzór nad prawidłowym raportowaniem. Przeprowadza on kontrolę wykonywania przez raportującego operatora platformy obowiązków w zakresie stosowania procedur należytej staranności oraz obowiązków sprawozdawczych. Z czynności kontrolnych sporządza się protokół kontroli. Kontrolowany, który nie zgadza się z ustaleniami kontroli zawartymi w protokole, może w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne dowody.

Kontrola kończy się wraz z doręczeniem kontrolowanemu wyniku kontroli. Wynik ten sporządza się na podstawie protokołu kontroli, zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz zawiadomienia o sposobie ich załatwienia. W przypadku wystąpienia uchybień lub nieprawidłowości, których wyjaśnienie nie wymaga przeprowadzenia kontroli, raportujący operator platformy, na pisemne żądanie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, jest obowiązany do udzielenia informacji niezbędnych do ich wyjaśnienia.

Raportujący operator platformy jest obowiązany przechowywać informacje i dowody przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin przekazania informacji o sprzedawcach.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Opinie naszych klientów

48 206
zadowolonych
klientów

BizIn.pl