Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany projektu ustawy o podatku VAT, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Proponowane zmiany mają mieć szeroki zakres i będą dotyczyć między innymi obniżonych stawek VAT, mechanizmu odwrotnego obciążenia, ale również mają wpłynąć na obowiązki dotyczące integracji kas rejestrujących. W dzisiejszym artykule Bizin.pl przybliżymy najważniejsze planowane zmiany.
Planowane zmiany w stawkach VAT
Zgodnie z planowanymi zmianami 0% stawką VAT mają zostać objęte statki ratownicze oraz łodzie ratunkowe, które są wykorzystywane na morzu, ale nie są statkami i łodziami pełnomorskimi.
Następną zmianą jest utrzymanie stawki 8% dla wyrobów medycznych, które zostały dopuszczone do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych. Stawka ta ma zostać utrzymana dla tych wyrobów bezterminowo, zmiana ta jest podyktowana tym, że obecne przepisy przewidywały utrzymanie stawki tylko do 27 maja 2025 roku, Minister uznał jednak za nieuzasadnione obejmowanie tych wyrobów wyższą stawką, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i spełniają wymogi określone w nowej ustawie.
Zmiany obejmą również likwidację obniżonej stawki VAT dla „żywych koniowatych”, która wynikać będzie z konieczności dostosowania krajowych przepisów do dyrektywy Unii Europejskiej, w której zostały ustalone limity dotyczące kategorii towarów/usług, które objęte są stawkami obniżonymi. Usunięcie obniżonej stawki pozwoli na dostosowanie kategorii towarów/usług do maksymalnego limitu (24 kategorii) wynikającego z Dyrektywy i spowoduje zwiększenie stawki z 8% do 23%.
Podwyższeniu do stawki podstawowej ulegnie również stawka podatku jaką objęte są wyroby z konopi siewnej do palenia lub wdychania bez spalania. Zmiana ta jednak nie obejmie wyrobów z konopi siewnej wykorzystywanych wyłącznie w celach medycznych (tzw. marihuana medyczna).
Kolejna zmiana obejmuje obniżenie stawki VAT na kubeczki menstruacyjne, stawka zostanie obniżona z 23% do 5%, zmiana ta ma na celu ujednolicenie stawek podatkowych jakimi są objęte produkty higieniczne dla kobiet.
Ostatnią zmianą w kwestii stawek jest doprecyzowanie brzmienia poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT – nawozów i środków ochrony roślin oraz pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych. Planowane zmiany mają mieć przede wszystkim na celu ujednolicenie definicji tych produktów, w związku z brakiem odwołania w przepisach VAT pojawiały się wątpliwości co do interpretacji i kwalifikacji tych pojęć. Poprzez odwołanie się do przepisów branżowych zmiany te miałyby wyeliminować niepewności jakie powstawały w związku z tymi produktami.
POLECAMY
Najlepszy program do fakturowania!
- Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
- Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
- Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
- Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca
Przetestuj darmowy program do fakturowania!